Skip to content Skip to footer

O Alpakach

O Alpakach

O Alpakach

Alpaki to niezwykle urocze zwierzęta należące do rodziny wielbłądowatych. Są one spokrewnione z lamami, guanako, wikuniami. Żyją od 20 do 25 lat.

Alpaki pochodzą z Andów w Ameryce Południowej, szczególnie z Peru, Boliwii i Chile. Są hodowane przez Indian od ponad 6 tysięcy lat. W Europie zostały sprowadzone dopiero w latach 80. XX wieku.

Ze względu na runo wyróżnić możemy dwie rasy alpak: huacaya i suri. Ta druga jest mniej popularna.

“Kontakt z alpakami sprzyja wyciszeniu, uspokojeniu oraz rozluźnieniu, dlatego wykorzystywane są w alpakoterapii.

Alpaki są mniejsze niż wielbłądy. Ważą zwykle od 55 do 90 kg, a ich wysokość w kłębie wynosi od 81 do 99 cm.

Mają długie szyje i nogi, a ich sierść występuje w 22 kolorach: od białego, przez beżowy, szary, brązowy, do czarnego. Mają bardzo miękkie futro, które jest popularne w przemyśle włókienniczym. Runo alpak ma wspaniałe właściwości termoizolacyjne, jest cieplejsze i lżejsze od wełny owczej. Polecane jest dla alergików, ponieważ nie uczula.

Alpaki są roślinożercami. Należą do zwierząt stadnych i bardzo mocno się do siebie przywiązują. Alpaki są bardzo przyjazne i łagodne. Cechuje je niezwykła inteligencja i szybko się uczą. Mają charakterystyczne usposobienie, które sprawia, że są popularne jako zwierzęta hodowlane, towarzyszące. Są wykorzystywane do alpakoterapii z udziałem osób zdrowych jak i z różnymi zaburzeniami.

Nie wolno jednak zapominać, że są też zwierzętami płochliwymi.

Hodowla alpak staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Hodowcy alpak dbają o swoje zwierzęta i zapewniają im odpowiednie warunki życia. Alpaki potrzebują dużo miejsca do żywienia, dlatego właściciele muszą zadbać o to, by stado miało dość przestrzeni. Ponadto, hodowcy muszą również zapewnić swoim zwierzętom odpowiednią ilość jedzenia, które powinno być dostosowane do wieku i potrzeb alpak. Ważna jest również opieka weterynaryjna.

Alpaki są zwierzętami bardzo wytrzymałymi i przystosowanymi do życia w trudnych warunkach klimatycznych. W Andach, skąd pochodzą, panują bardzo ekstremalne warunki, dlatego alpaki są odporne na zimno i suszę. W Polsce również dobrze znoszą zimę, ale w okresie letnim potrzebują schronienia przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Zapraszamy do odwiedzenia naszych alpak, a wtedy w ramach prelekcji przekażemy Państwu dużo innych informacji o tych zwierzętach. I oczywiście odpowiemy na wszystkie pytania. 

Do zobaczenia w ALPACAPARK.